داستان جذاب اختراع چرخ خیاطی

یکی از اختراعاتی که به پوشش و پوشاک انسان کمک بزرگی کرد، چرخ خیاطی بود. چرخ خیاطی باعث شد خیاط ها بتوانند در مدت زمان کمتر تعداد لباس بیشتری دوخته و حتی درآمد بیشتری داسته باشند. مانتو اداری که ما تولید می کنیم نیز مدیون این اختراع جذاب هستیم. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه اختراع چرخ خیاطی هستید حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه چرخ خیاطی مملو از اتهامات، تلاش های ناموفق است. تاریخچه چرخ خیاطی بدون هنر خیاطی دستی وجود خارجی ندارد. مردم حدود ۲۰۰۰۰ سال پیش خیاطی را با دست شروع کردند، جایی که اولین سوزن ها از استخوان یا شاخ حیوانات و نخ ها از رگه حیوانات ساخته شد. غریزه ابداعی ما نشان می دهد که همیشه دوست داشتیم تکنیک های خیاطی را بهبود بخشیم و آن را کم زحمت کنیم. انقلاب صنعتی در قرن هجدهم، با نیاز به کاهش دوخت دستی در کارخانه‌ها بسیار مهم شد.

تاریخچه چرخ خیاطی اساساً از اینجا شروع می شود. توماس سنت انگلیسی اولین چرخ خیاطی در نوع خود را طراحی کرد. این حق اختراع ماشینی را توصیف می کند که با یک میل لنگ دستی برای استفاده در چرم و بوم است ، به کار برده میشد. هیچ کس نمی داند که توماس سنت یک نمونه اولیه ساخته است یا خیر، اما در سال ۱۸۷۴، ویلیام نیوتن ویلسون نقشه های ثبت اختراع را پیدا کرد. آنها بسیار دقیق بودند، او یک ماکت ساخت و ثابت کرد که کار می کند.

تلاش ها و شکست ها قرن هجدهم

شایان ذکر است که تمامی تلاش‌ها برای طراحی چرخ خیاطی قبل از اولین مدل موفق، با یک دسته سیم‌پیچ تغذیه می‌شدند و یک دسته سوزن را هل میدادند.

۱۸۱۰ : بالتاسار کرمز ماشینی خودکار برای دوخت کلاه اختراع کرد. او طرح خود را ثبت اختراع نکرد اما به هر حال کار نکرد.

۱۸۱۴: یک خیاط اتریشی به نام Josef Madersperger در سال۱۸۱۴ حق ثبت اختراع صادر کرد. او چندین طرح مختلف را امتحان کرد، اما همه آنها ناموفق بودند.

۱۸۱۸: جان آدامز دوج و جان نولز اولین چرخ خیاطی آمریکا را اختراع کردند، اما  این چرخ فقط می توانست چند تکه پارچه را قبل از شکستن سوزن  بدوزد.

۱۸۳۰:  اولین چرخ خیاطی موفق

۴۰ سال از زمانی که توماس سنت برای اولین بار ماشینی برای خیاطی ترسیم و توصیف کرد، بالاخره یک چرخ خیاطی کارآمد ساخته شد. بارتلمی تیمونیه، یک خیاط فرانسوی، ماشینی را اختراع کرد که از یک سوزن قلاب دار و یک نخ استفاده میکرد و یک دوخت زنجیره ای ایجاد می کرد.

شورش و تجربه نزدیک به مرگ

پس از ثبت اختراع موفق، تیمونیه اولین شرکت تولید لباس ماشینی را افتتاح کرد. کار او ایجاد یونیفرم برای ارتش فرانسه بود. اما وقتی دیگر خیاطان فرانسوی از اختراع او مطلع شدند، چندان راضی نشدند. آنها می ترسیدند که دستگاه او باعث بیکاری آنها شود، بنابراین در حالی که او هنوز در داخل بود، کارخانه او را به آتش کشیدند. تا جایی که نزدیک بود این مرد در کارخانه اش بمیرد.

پیروزی اخلاق بر پول

والتر هانت اولین چرخ خیاطی کارآمد آمریکا را ساخت، اما فکر دومی داشت. هانت فکر می‌کرد که چنین ماشینی برای خیلی‌ها بیکاری ایجاد می‌کند، بنابراین او اختراعش را ثبت نکرد.

۱۸۴۴:  ثبت اختراع گمشده

چرخ خیاطی هایی که تاکنون دیده ایم همگی از عناصر ناهمگون تشکیل شده اند و هیچ چیز واقعاً با هم کار نمی کند. در سال ۱۸۴۴، جان فیشر مخترع انگلیسی، چرخ خیاطی طراحی کرد که بین قطعات متحرک هماهنگی وجود داشت. با این حال، یک کار بایگانی ناموفق در اداره ثبت اختراع منجر به گم شدن حق اختراع او شد، بنابراین اختراع  او هرگز به رسمیت شناخته نشد.

الیاس هاو آمریکایی یک چرخ خیاطی با برخی تغییرات و تنظیمات اختراع می کند که شبیه ماشین فیشر است. حق امتیاز او اختراع فرآیندی است که از ۲ منبع نخ مختلف استفاده می کند. دستگاه او دارای یک سوزن با یک چشم در نقطه است که از پارچه عبور می کند و یک حلقه در پشت آن ایجاد می کند، یک شاتل روی یک مسیر که نخ دوم را از طریق حلقه می لغزد و چیزی را ایجاد می کند که به آن lockstitch می گویند.

او تلاش کرد تا طرح خود را به بازار عرضه کند، بنابراین دست به کار شد و با کشتی به انگلستان رفت. پس از اقامت طولانی، او به سرزمین مادری خود بازگشت و متوجه شد که دیگران از مکانیسم دوخت قفلی او کپی کرده اند. یکی از آن ها ، آیزاک مریت سینگر بود.

معرفی آیزاک سینگر

ایزاک مریت سینگر یکی از مشهورترین تولیدکنندگان چرخ خیاطی است که امپراطوری اش هنوز هم ادامه دارد. چرخ خیاطی سینگر افسانه ای است. او اولین نسخه چرخ خیاطی امروزی ما را با پدال پا و سوزن بالا و پایین ساخت. او همچنین از عناصری از اختراعات Howe، Hunt و Thimonnier الهام گرفت و باعث شد هاو از او شکایت کند.

الیاس هاو سینگر را به دلیل نقض حق ثبت اختراع به دادگاه برد و در آنجا از پرونده خود دفاع کرد و پیروز شد. آیزاک سینگر سعی کرد به طرح والتر هانت اشاره کند و بیان کند که هاو ایده او را نقض کرده است. این طرح دعوا برای سینگر تأثیری نداشت. فقدان حق ثبت اختراع در طراحی هانت به این معنی بود که هر کسی می توانست از آن مالکیت معنوی استفاده کند.

جالب اینجاست که اگر پتنت جان فیشر به اشتباه در اداره ثبت اختراع ثبت نمی شد، او نیز درگیر دعوای حقوقی می شد زیرا طرح های هاو و سینگر به اندازه کافی شبیه طرحی بود که فیشر اختراع کرد. در نتیجه، سینگر مجبور شد مبلغی را از حق امتیاز اختراع به هاو بپردازد و همچنین به او سهمی در سود I.M. Singer & Co بدهد.

علیرغم تمام اتهامات، درام و اختلافات حقوقی، هاو و سینگر هر دو مولتی میلیونر شدند و هر یک از این مخترعان پیشگام چرخ خیاطی را به دنیا هدیه کردند. بدون تلاش‌های ناموفق اولیه و اصرار محض برای ایجاد چیزی که زنان و کارگران کارخانه را از ساعات طولانی و پرخطر آسوده می‌سازد، چه کسی می‌داند صنعت تولید پوشاک امروز ما چگونه خواهد بود. تاریخچه چرخ خیاطی یک تاریخ پیچیده است، و در نتیجه، بسیاری از علاقه مندان هنوز بحث می کنند که چه کسی می تواند عنوان مخترع واقعی باشد. ما فقط خوشحالیم که هنوز مجبور نیستیم از رگ و استخوان حیوانات استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button