لباس فرم ارگان ها چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

هر ارگان، سازمان و موسسه ای برای ایجاد نظم و هماهنگی بین ظاهر پرسنل و کارمندان خود اقدام به طراحی و دوخت لباس های فرم یکسان می کند. این پوشش همگانی و یکسان سازی جمعی به دو دلیل اهیمت دارد:

اول اینکه باعث می شود وجه تمایزی بین اعضای سازمان با سایر سازمان ها و موسسات ایجاد گردد. و دومین مورد این است که به نوعی وابستگی و تعهد کارکنان به موسسه را به دیگر افراد جامعه نشان می دهد.

به دلیل اهمیت این موارد نکاتی وجود دارند که در لباس های فرم رسمی موسسات و ارگان ها باید رعایت شوند تا نتیجه حاصله مطابق با پیش فرض ها و خواسته های مدیران مجموعه ها باشد.

ویژگی های مانتو شلوار های اداری

 

ویژگی های لباس فرم ارگان ها را به دو دسته کلی :

الف- ویژگی های مربوط به طراحی و دوخت و دوز و

ب- ویژگی های مربوط به تن خور لباس فرم تقسیم بندی کرد.

در ادامه به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

مانتوی فرم اداری موسسات و ارگان ها چه خصوصیاتی باید داشته باشند؟

ویژگی های مربوط به طراحی و دوخت و دوز مانتو شلوار اداری

ظاهر مشابه و یکسان در تمام لباس های فرم دوخته شده کارمندان

از آنجا که خیاط ها می بایست تعداد زیادی لباس فرم در سایزهای مختلف بدوزند، باید دقت و زمان لازم را به کار گیرند تا همه لباس ها دوختی هماهنگ و دقیقا مشابه هم داشته باشند.

زمانی که یک گروه از بانوان در یک مجموعه مشغول به کار هستند و به اصطلاح از یک نوع فرم و پوشش ظاهری بهره می برند، شایسته نیست که نواقص ظاهری و ناهماهنگی بین دوخت مانتوهای آنها وجود داشته باشد.

کیفیت در دوخت مانتو شلوار فرم اداری

از آنجا که در طول سال موسسات و ادارات معمولا دو دست لباس یکی تابستانه و دیگری زمستانه طراحی می کنند و در اختیار پرسنل قرار می دهند، لذا کیفیت دوخت نکته بسیار مهمی است که می بایست مد نظر مدیران قرار داشته باشد تا مانتوی فرم آنها به سرعت دچار مشکل نشود. هر اندازه کیفیت دوخت بالاتر باشد ماندگاری و دوام مانتوی اداری بیشتر خواهد بود. بنابراین مدیران اجرایی باید سفارش دوخت فرم اداری خود را به شرکت هایی بسپارند که ضمانت کیفیت کار داشته باشند.

البته ناگفته نماند که موضوع اهمیت دادن به کیفیت دوخت تنها مختص سفارش های انبوه موسسات نیست؛ بلکه بانوانی که خود نیز اقدام به تهیه مانتو اداری می کنند نیز باید این نکته را در نظر داشته باشند. چراکه کیفیت بالا در دوخت باعث صرفه جویی اقتصادی در هزینه ها می گردد.

استفاده از پارچه مناسب در دوخت لباس فرم اداری

پارچه های بیش از حد ضخیم، زبر و حساسیت زا که باعث ایجاد ناراحتی و حساسیت های پوستی می شوند برای دوخت فرم های سازمان ها و موسسات مناسب نیستند.

معمولا پارچه هایی از جنس کتان، پنبه و یا نخ می توانند گزینه های بهتر و مناسب تری بنا به ضخامت آنها برای فصول مختلف سال باشند.

استفاده از افراد متخصص در اندازه گیری

مدیران اجرایی موسسات و ادارات در انتخاب گروه تولیدی مجموعه باید دقت عمل کافی را داشته باشند. هر چقدر که اندازه گیری دقیق تری از سایز بانوان کارمند صورت گیرد به همان اندازه مانتوهای تولید شده عیوب کمتری داشته و باعث رضایتمندی خانم ها و البته کارفرما خواهد بود.

انتخاب رنگ متناسب مرتبط با حیطه فعالیت برای مانتو شلوار اداری

هر کدام از رنگ ها معنای منحصر به فردی دارند و معمولا هر رنگی باعث تداعی یک دیدگاه و نظر خاص در ذهن هر یک از افراد جامعه می شود و یا بیانگر و مظهر یک نماد فرهنگی است. بنابراین رنگ ها نقطه عطفی در درک رسالت خود هستند.

سازمان ها، ارگان ها، ادارات دولتی و خصوصی می بایست از این ویژگی نهایت استفاده تبلیغاتی را داشته باشند؛ به طوری که رنگ یا ترکیب رنگ انتخابی شان نمایان گر نوع فعالیت آنها نیز باشد.

شلوار مناسب اداره

 ویژگی های مربوط به تن خور و ظاهر مانتوی اداری

سایز و طراحی برش های مانتو متناسب با فرم بدن کارمندان

از آنجا که بانوان کارمند ساعت های طولانی موظف به پوشیدن لباس فرم هستند، برای حفظ راحتی آنها باید با توجه به فرم بدن هر خانم، سایز و برش های مانتو به گونه ای انتخاب شود که نه خیلی گشاد و نه خیلی تنگ باشد. در غیر این صورت نه تنها راحتی برای فرد ایجاد نمی شود؛ بلکه ظاهری نامرتب و شلخته را هم به وجود می آورد.

به عنوان مثال برای خانم هایی که قد کوتاهی دارند بهتر است مانتو کمردار و ساده باشد. همچنین برای تمامی بانوان با هر نوع اندامی، برش و دوخت مانتوی فرم ادرای باید به گونه ای باشد که گودی کمر و سرشانه در بهترین وضعیت و حالت ممکن قرار گیرد.

انتخاب نوع و برش یقه در مانتوهای رسمی و اداری

عمده ترین وجه تمایز در بین مانتوهای اداری و همچنین با سایر مانتوها در فرم یقه آنها است. در واقع بیشترین مانوری که خیاط در دوخت مانتوی اداری می تواند به خرج دهد در قسمت یقه آن می باشد.

انواع یقه ها را می توان با رعایت قالب کلی بر روی انواع برش مانتوها اجرا کرد. هر سازمان و موسسه ای می تواند یک فرم یقه خاص برای لباس اداری پرسنل خود در نظر بگیرد. به عنوان مثال گاهی استفاده از پارچه های دارای طرح های بته جقه یا رنگ های مکمل یا متضاد رنگ اصلی می تواند پرسنل و کارمندان یک ارگان را به خوبی از سایرین متمایز کرده و حتی نوع طراحی و رنگ بته جقه می تواند نشانگر نوع فعالیت مجموعه باشد.

شلوار مناسب اداره

استفاده از اکسسوری های مختلف در ظاهر مانتوی اداری

یکی دیگر از مواردی که می تواند تفاوت های جزئی بین مانتوهای ارگان های مختلف ایجاد کند و در عین حال به وجود آورنده انواع مانتوهای شیک اداری گردد، استفاده از اکسسوری هایی همچون دکمه های سر آستین، به کار بردن نوارهای رنگی در سر آستین، دور کمر یا لبه جیب ها است.

لازم به یادآوری است که این قبیل تزئینات بیشتر مختص مانتو شلوارهای اداری است و کمتر در مانتوهای غیر رسمی کاربرد دارد.

لینک های پربازدید سایت

مانتو شلوار اداری

مانتو اداری

لباس فرم اداری

مانتو فرم اداری

0/5 (0 نظر)

1 دیدگاه برای “لباس فرم ارگان ها چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

  1. اشتراک‌ها: هر آنچه درباره لباس فرم شرکت های هواپیمایی باید بدانید - باران دخت فروشگاه لباس فرم هواپیمایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button