پارچه های مناسب دوخت مقنعه کدامند؟

پارچه مناسب دوخت مقنعه : مقنعه به عنوان یکی از پوشش های مرسوم بانوان مورد استفاده فراوان داشته و علاوه بر استفاده گسترده در مدارس، با توجه به تعدد حضور بانوان در فعالیت های اجتماعی مختلف کاربرد دارد. بدیهی است با توجه به اینکه پوشیدن مقنعه به عنوان حجاب برتر مورد اقبال عمومی بانوان می باشد، لذا تهیه آن از بهترین مواد اولیه و با کیفیت بالا و در تنوع زیاد یک از اصولی است که باید در این کسب و کار رعایت گردد.

خواسته های بانوان به عنوان نیمی از جمعیت کشور و همچنین تفاوت های اجتماعی، جغرافیایی و سلایق مختلف آنها باید در تمامی شئون جامعه در نظر گرفته شود. بدیهی است که پوشش این قشر از افراد به دلیل تخصصی بودن و محدودیت های مذهبی و اخلاقی موجود در جامعه ایران باید با اصول و موازین اسلامی اخلاقی سازگار بوده و در حالی که موجبات آسایش و راحتی ایشان را فراهم می کند در عین حال با موازین مربوطه سازگاری کامل داشته باشد.

مانتو شلوار اداری

در این راستا و به طور تخصصی مقنعه از پارچه های متنوع و در طرح های مختلف جهت تمامی سلایق تولید و در اختیار بانوان ایران زمین قرار می گیرد.

مانتو فرم اداری - لباس فرم اداری

از چه پارچه هایی برای دوخت مقنعه استفاده می شود؟

▪ آیا از پارچه های نخی برای دوخت مقنعه می توان استفاده کرد؟

معمولا این پارچه ها از الیاف های پنبه و کتان تهیه می شوند. مقنعه های تولیدی از پارچه های نخی به دلیل تبادل هوایی و انتقال هوا مخصوصا در شرایط آب و هوایی گرم، بیشترین طرفدار را دارند.

مقنعه های نخی کمترین میزان تعرق را در بدن ایجاد می کنند که این یکی از مهمترین و بهترین خاصیت های این گونه مقنعه ها می باشد. بنابراین برای استفاده طولانی مدت هم مناسب هستند. البته کیفیت نخ در منسوجات بستگی کامل و دقیقی به کیفیت پنبه اولیه دارد. لذا با توجه به اینکه در منطقه بروجرد یکی از بهترین و با کیفیت ترین پنبه ها تولید می شود، بنابراین مقنعه های بروجرد در کشور از اعتبار زیادی برخوردار هستند.

اما یکی از مشکلات و عیوب پارچه های نخی قابلیت چروک شدن بالای آن ها است . پارچه های نخی علاوه بر چروک شدن در بهترین حالت باید با آب سرد و دست به همراه مقداری شامپو شسته شده تا دوام و ماندگاری بالاتری داشته باشند. یکی دیگر از معایب مقنعه های نخی، سنگینی آن ها است که در بسیاری از موارد موجب آزردگی فرد می شود.

مانتو فرم اداری

▪ آیا پارچه های پلاستیکی مناسب پوشش مقنعه هستند؟

معمولا پارچه های پلاستیکی از الیاف مصنوعی و پلاستیکی تهیه می شوند و مقنعه هایی که با این نوع از پارچه ها تهیه می شوند به دلیل اینکه محکم تر از انواع دیگر می ایستند و دارای رنگ شفاف تری هستند بسیار در بین بانوان طرفدار دارد.

معمولا از مقنعه هایی که با منسوجات پلاستیکی تهیه شده اند در مجالس خاص استفاده می شود. این پارچه ها به نوعی ضد چروک بوده و این یکی از مزیت های این گونه پارچه ها است.

مانتو اداری

مانتو شلوار کار در هتل

اما بر عکس پارچه های نخی به دلیل اینکه تبادل هوایی بسیار اندکی با هوای آزاد دارند در مناطق گرم کمتر مورد استقبال واقع می شوند. بنابراین مقنعه های پلاستیکی برای استفاده کوتاه مدت و موقعیت های خاص گزینه مناسبی محسوب می شوند. در عین حال کیفیت این مقنعه ها بستگی کامل با الیاف مورد استفاده و مراحل تهیه و آماده سازی این الیاف دارد.

مقنعه اداری - مانتو فرم اداری - لباس فرم اداری

ویژگی های پارچه کرپ در دوخت مقنعه چیست؟

مقنعه های تولید شده از این پارچه ها بسیار سبک بوده و نسبت به مقنعه های نخی یک مزیت بزرگ به حساب می آید. اما به دلیل اینکه لخت و شل بوده و مرتب کردن آن زمان گیر است فقط در بعضی موارد خاص و حرفه ها و شغل های خاص مورد توجه قرار می گیرد. باید توجه داشت مقنعه های کرپ نباید زیاد بلند باشند، چراکه به بدن چسبیده و ظاهری نازیبا خواهند داشت.

لباس فرم اداری

مانتو فرم اداری

آیا پارچه تترون مناسب دوخت مقنعه است؟

این پارچه ها از الیاف فلامنت و پلی استر ویسکوز تهیه می شوند و مقنعه های تولید شده از این پارچه ها دارای کیفیتی بینابینی از پارچه های نخی و پارچه های پلاستیکی دارند.

تترون به عنوان اولین و بیشترین تولید کارخانه های نساجی کشور بوده و دارای تنوع رنگ و سایز فراوان می باشد. لذا به عنوان ماده اولیه تهیه پوشاک از قابلیت های فراوانی برخوردار است.

این پارچه ها هم محکم بودن پارچه های پلاستیکی را دارند و هم قابلیت تبادل هوا در آن ها تقریبا مشابه پارچه های نخی است؛ لذا در بین تمامی انواع پارچه ها بیشترین استقبال برای دوخت مقنعه و لباس فرم مدارس را به خود اختصاص داده اند.

پارچه های مناسب دوخت مقنعه کدامند؟

در انتخاب مقنعه به چه مواردی باید توجه کرد؟

مقنعه به دلیل اینکه راحت تر از شال و روسری روی سر قرار گرفته و علاوه بر مرتب بودن، پوشش رسمی نیز به شمار می آید؛ لذا لازم است در انتخاب و خرید و نگهداری از آن به موارد زیر توجه شود.

▪ همیشه باید در انتخاب جنس مقنعه با توجه به مورد استفاده آن دقت داشت و در شرایط مختلف و برای استفاده های متفاوت، جنس های مختلف را در نظر داشت.

▪ بلندی و یا کوتاهی مقنعه یکی از دیگری عواملی است که باید در نظر گرفته شود. علاوه بر محدودیت ها و قوانین حاکم بر محیط های کاری، لازم است مقنعه با فرم بدنی فرد تناسب داشته باشد. به نوعی که خانم های کوتاه قد و لاغر اندام و یا آنان که عرض شانه کمی دارند بهتر است از مقنعه های بلند استفاده نکنند. اما افرادی که بر عکس دارای اندامی درشت تر بوده مناسب تر است از مقنعه های بلند تر استفاده کنند تا پوشش بهتر و مناسب تری داشته باشند.

▪ باید توجه داشت که مقنعه های نخی در هنگام شستشو رنگ می دهند؛ لذا شستن با آب سرد و دست و استفاده از شامپو به جای شوینده های دیگر توصیه می شود.

▪ به منظور بور نشدن در برابر آفتاب بهتر است جهت خشک شدن پس از شستن، آن ها را پشت و رو پهن کرده و برای جلوگیری از برق افتادن، مناسب تر است پشت و رو اتو شوند.

▪ بهتر است همیشه از مقنعه هایی استفاده شود که قواره آن ها ۹۰ باشد. چراکه در غیر این صورت پوشش مناسبی ایجاد نخواهد کرد.

▪ اندازه مقنعه باید به اندازه دور صورت باشد؛ چراکه اگر کمتر باشد تنگ شده و در طول روز موجب اذیت شدن فرد می گردد و اگر بیشتر از اندازه دور صورت باشد گشاد بوده و عقب رفته و سر می خورد و باز هم موجب اذیت شدن فرد خواهد شد.

پارچه مناسب دوخت مقنعه

3.3/5 (3 نظر)

4 دیدگاه برای “پارچه های مناسب دوخت مقنعه کدامند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

 

پشتیبانی باران دخت !

× مشاوره خرید