آشنایی با ویژگی های پارچه کرپ و فیونا مناسب مانتوی اداری
آشنایی با ویژگی های پارچه کرپ و فیونا مناسب مانتوی اداری

آشنایی با ویژگی های پارچه کرپ و فیونا مناسب مانتوی اداری

در طی سالیان متمادی بشر با کمک گرفتن از منابع طبیعی و مصنوعی توانسته است یکی از ضروری ترین نیازهای خود را مرتفع کند و آن چیزی نیست جز پارچه.به طور کلی تمامی پارچه ها از در هم تنیده شدن نخ ها، الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی به وجود می آیند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواع بسیار زیاد و متنوعی از پارچه ها در دسترس قرار دارند که برای طراحی و دوخت انواع لباس ها نیاز به شناخت جنس و ویژگی های آنها است. این مساله زمانی بیشتر نمود پیدا می کند که قرار باشد از پارچه انتخابی برای دوخت لباس فرم اداری استفاده گردد. از همین روی در این نوشتار به بررسی و شناخت پارچه های کرپ و فیونا خواهیم پرداخت تا هنگام خرید مانتو اداری دچار مشکل نشوید.

آشنایی با پارچه کرپ و پارچه فیونا

همان طور که می دانید دو تا از بهترین گزینه های موجود در بین پارچه ها که برای دوخت لباس فرم اداری عموما مورد استفاده قرار می گیرند، پارچه های کرپ و فیونا هستند. در ادامه با هر یک از آن ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

آشنایی با پارچه کرپ و پارچه فیونا

 

پارچه کرپ چه نوع پارچه ای است؟

پارچه کرپ پارچه ای است که از ترکیب موادی همچون ابریشم، ریون، پشم، پنبه و الیاف مصنوعی تولید می شود. البته لازم به توضیح است که در گذشته پارچه های کرپ تنها از ابریشم ساخته می شدند اما امروزه با استفاده از هر گونه الیاف مصنوعی و یا طبیعی تولید می گردند.

این پارچه در دسته پارچه های محبوب و پرطرفدار است که اصولا از آن برای دوخت لباس های رسمی و مجلسی و همین طور لباس فرم اداری استفاده می شود.

پارچه کرپ دارای انواع مختلفی است که هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند. از جمله آن ها می توان به کرپ ایروفان، کرپ دو شین، کرپ ساتین، کرپ پلی استر و کرپ فرانسوی اشاره کرد.

ویژگی های پارچه کرپ چیست؟

1- پارچه کرپ زیبا ، ظریف و محبوب است و چون نازک بوده و به حالت لخت بر روی بدن قرار می گیرد باعث می شود که بدن از سایز واقعی باریک تر دیده شده و فرد خوش اندام تر به نظر برسد.

2- یکی دیگر از ویژ گی های پارچه کرپ که نگاه بسیاری از جمله بانوان شاغل را به خود جلب کرده است عدم چروک شدن آن است و این یکی از امتیازاتی است که لباس فرم اداری دوخته شده با پارچه کرپ داراست.

3- تنوع طرح و رنگ پارچه کرپ در بازار بسیار بالاست به طوری که هر خانمی با هر نوع سلیقه ای می تواند از گروه پارچه های کرپ برای لباس فرم اداری خود استفاده کند.

4- همان طور که در بالا توضیح داده شد پارچه های کرپ در انواع مختلفی و به نام های متفاوتی تولید می شوند. با توجه به نوع بافت پارچه ، ضخامت های آن ها نیز با هم متفاوت است که می توان بر اساس نیاز فصل گزینه مناسبی را انتخاب کرد.

5- از سویی جنس پارچه های کرپ بر اساس بافت تار و پود آن ممکن است نرم و لطیف و یا زبر باشد. بنابراین در انتخاب پارچه کرپ برای مانتو شلوار اداری باید به این نکته نیز توجه کرد.

6- از دیگر خصوصیات پارچه کرپ که به حالت دادن فرم نهایی مانتوی اداری کمک می کند خاصیت کشسانی آن است. البته لازم به توضیح است که میزان کشسانی بودن آن به اندازه سایر پارچه های کشی نیست که گاها مشکل ساز می شوند و شکل ظاهری لباس را خدشه دار می کنند.

7- وزن کم وسبک پارچه کرپ آن را به یک گزینه مناسب برای مانتو شلوار اداری زنانه تبدیل کرده است.

پارچه فیونا چه نوع پارچه ای است؟

پارچه فیونا یکی از انواع پارچه های وارداتی از کشور چین است که بنا به پارامترها و ویژگی هایی که دارد مورد استقبال افراد با سلیقه های مختلف برای دوخت لباس فرم رسمی قرار گرفته است.

این پارچه در دسته پارچه های کشی قرار دارد. عرض پارچه فیونا معمولا حدود 150 سانتی متر است که هر طاقه آن چیزی حدود 50 الی 60 یارد است. به طور کلی تنوع رنگی در پارچه های فیونا بسیار بالا است و مخاطبان خاص خود را دارد.

پارچه فیونا چه نوع پارچه ای است

پارچه فیونا چه ویژگی هایی دارد؟

پارچه فیونا همچون پارچه کرپ جزء آن دسته از پارچه هایی است که به دلایل زیادی از جمله لطافت و نرمی خاص خود توانسته است گزینه مناسبی برای انواع مانتوها ازجمله مانتو شلوار اداری و مجلسی قلمداد شود. در ادامه به بررسی برخی از ویژگی های برتر این پارچه وارداتی می پردازیم.

رنگ بندی بسیار متنوع و بالای پارچه فیونا

از ویژگی های پارچه فیونا رنگ بندی بسیار بالا و متنوع آن است که نظر هر بانوی ایرانی را به خود جلب کرده است. ازجمله رنگ های این پارچه جذاب می توان به رنگ های بادمجانی، آبی کاربنی، سبز، قهوه ای، مشکی، سرمه ای، زرشکی و طوسی اشاره کرد.

چهار فصل بودن پارچه فیونا

نوع بافت و ضخامت پارچه فیونا به گونه ای است که در هر چهار فصل سال می توان از آن استفاده کرد. این ویژگی از جمله امتیازاتی است که هر پارچه ای از آن برخوردار نیست.

قابلیت رقابت پارچه فیونا با سایر پارچه های مانتویی

از آن جا که تعداد بی شماری پارچه با نام های تجاری مختلف و با ویژگی ها و جنس متفاوت در بازار وجود دارند؛ لذا دامنه رقابت بین آن ها برای برگزیده شدن و محبوب شدن در بین مصرف کنندگان و خیاطان بسیار بالا است.در این بین پارچه هایی که در مقام رقابت با پارچه فیونا قرار می گیرند عبارتند از پارچه کتان پیچ، پارچه کجراه، پارچه ترگال، پارچه کرپ، پارچه ویسکوز و پارچه تنسل مانتویی.در بین تمامی پارچه های عنوان شده پارچه فیونا توانسته است از دید مصرف کنندگان و خیاطان نمره قابل قبول و حد نصاب را دریافت کند.

پارچه فیونا ضد پرز، خوش فرم و بدون آبرفت است.

یکی از دغدغه های همیشگی بانوان برای خرید لباس فرم اداری این است که پارچه پرز ندهد و یا دچار آبرفت نشود. پارچه فیونا با توجه به نوع بافت آن دارای چنین مشکلاتی نیست و می تواند نگرانی های این چنینی را برطرف کند.

استحکام و عمر مفید پارچه فیونا

همه بانوان در زمان خرید پارچه برای دوخت لباس فرم اداری در تلاشند که پارچه ای انتخاب کنند تا از استحکام مناسب برخوردار باشد. داشتن استحکام مناسب در پارچه می تواند هم به طول عمر آن کمک کند و هم از لحاظ اقتصادی در دراز مدت مقرون به صرفه باشد.

درکل آنچه که در انتخاب نوع پارچه مانتوی اداری مهم است توجه به موقعیت فصلی است که می خواهید از آن استفاده کنید. در کنار این مورد توجه به سایر ویژگی های پارچه نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است.همان طور که در سطور بالا به تفضیل توضیح داده شد پارچه های کرپ و فیونا هر دو گزینه های بسیار مناسبی برای فصول مختلف سال هستند. به طور کلی پارچه فیونا چهار فصل بوده اما پارچه کرپ در ضخامت های مختلف تولید می شود که هر کدام برای شرایط آب و هوایی خاصی مناسب تر هستند.

همکاری با شرکت ها و ارگان های دولتی و خصوصی با شرایط ویژه