رایج ترین اشتباهات خیاطی
پرسنل باران دخت

رایج ترین اشتباهات خیاطی

همیشه آغاز هر اتفاقی می تواند با انواع و اقسام اشتباهات همراه باشد، خیاطی هم از این قاعده مستثنی نیست و بسیاری از کسانی که تازه پا به عرصه هنر خیاطی گذاشته اند و برای یادگیری آن تلاش میکنند، مدام با اشتباهات گوناگونی روبرو می شوند که همگی نشان از بی تجربگی آنها دارد.

اگر شما نیز تصمیم گرفته اید به یک خیاط حرفه ای تبدیل شوید اما هنوز تجربه کافی در اختیار ندارید، پیشنهاد می کنیم با ما در ادامه این گزارش همراه باشید تا شما را با اشتباهات رایج خیاطی آشنا کنیم.

1- عدم اندازه گیری درست

یکی از مهمترین اشتباهاتی که خیاطان تازه کار مرتکب می شوند آن است که پارچه را می برند، بعد متوجه اندازه گیری اشتباه می شوند. برش نادرست هم می تواند از الگوی غلط شما نشات بگیرد و هم اندازه گیری نادرست.

پس بهتر است پیش از برش، پارچه را بر روی یک میز پهن کنید به شکلی که تمام پارچه بر روی میز قرار بگیرد. سپس الگوهایی که برای چندین بار اندازه زده اید و از ظاهر آن مطمئن هستید را روی پارچه بچینید.

در این شرایط باید به طرح روی پارچه توجه کنید و الگوهای خود را بر اساس همان طرح کنار یکدیگر قرار دهید. پیش از آن که پارچه را بر اساس الگو برش بزنید بهتر است که الگو را با سوزن و یا سنجاق به پارچه وصل کنید تا خیالتان بابت ثابت بودن آن راحت شود.

برش نادرست پارچه یکی از اصلی ترین اشتباهات خیاطان مبتدی بوده که عموما به دلیل رعایت نکردن موارد فوق است، از همین رو اگر میخواهید دچار چنین اشتباهی نشوید، بهتر است پیش از اقدام به بریدن پارچه موارد گفته شده در بالا را رعایت کنید.

2- عدم استفاده درست از پایه دوخت

یکی دیگر از مهمترین اشتباهات خیاطان کم تجربه و مبتدی، استفاده نادرست از پایه دوخت است. این پایه مزایای بسیاری دارد و سبب می شود پارچه ثابت نگه داشته شود و در نهایت خیاط بتواند به صورت تمیز و منظم پارچه را کوک بزند. به همین دلیل است که تاکید می کنیم پایه دوخت را فراموش نکنید و به درستی از آن بهره مند شوید.

بهتر است بدانید اگر چنین اتفاقی رخ داد و شما فراموش کردید که پایه دوخت را به سمت پایین قرار دهید، قطعا با مقدار بسیاری نخ رو به رو می شوید که شما را به دردسر می اندازند.

قبل از این که شروع به دوخت کنید اطمینان حاصل کنید که پایه ی دوخت در محل مورد نظر خود ثابت است زیرا در صورت ثابت نبودن پایه ی دوخت در زمان دوخت پارچه ، جزئی پایه ی دوخت از جای خود در می اید و قرار دادن آن در جای اولیه کار آسانی نیست و همچنین در صورتی که پایه ی دوخت در جای مناسب خود قرار گرفته باشد، باعث می شود که در نهایت دوخت پارچه، دوخت تمیزی باشد.

3- چک نکردن صفحه مدرج کشش

یکی از شکایت های همیشگی خیاطان تازه کار و مبتدی آن است که هنگام تنظیم کشش، با مشکل رو برو می شوند. اینکار نیاز به مهارت، تجربه و توانایی بالایی دارد. حتما می دانید صفحه مندرج کشش ، سبب تنظیم فشار بر روی قرقره می شود و اگر به صورت دستی تنظیم نگردد عواقبی چون نامرتب بودن، ناصاف بودن و شل و سفت بودن کوک ها را به همراه خواهد داشت.

یکی از اقداماتی که پیش از تنظیم فشار میبایست انجام دهید این است که به نحوه قرارگیری نخ در ماسوره توجه کنید و جوری آن را تنظیم کنید که به درستی بر سر جای خود قرار بگیرد. در واقع نخ در ماسوره و ماسوره در جای خود باید به دقت جاگذاری شده باشند. شما می توانید برای آن که درستی تنظیم کشش را بررسی کنید، ابتدا آن را بر روی پارچه های کوچک تست کنید و سپس کار خود را آغاز نمایید.

4- در دوخت درزها دقت لازم را به خرج دهید

اگر می خواهید به یک خیاط حرفه ای تبدیل شوید، بهتر است اطلاعات، تجربه و مهارت خود را در خصوص درزها افزایش دهید. زیرا اگر نتوانید به طور تمام و کمال به مهارت لازم در خصوص درزها دست پیدا کنید، مدام با مشکل رو به رو خواهید شد.

ابتدا باید بدانید درزها از کدام سمت میبایست دوخته شوند؛ در مرحله بعدی هنگامی که از الگو بهره می برید باید توجه داشته باشید حتما الگوها را بر روی همدیگر قرار داده تا هنگامی که آنها را از یکدیگر جدا می کنید، بخش بیرونی هر الگو خود را نشان دهد.

همچنین یکی از کارهایی که به شما کمک می کند تا درزها را به بهترین شکل بدوزید آن است که پیش از متصل کردن پارچه ها به یکدیگر، آنها را اتو کنید زیرا این کار سبب می شود درزهای دوخته شده به وسیله شما، تمیزتر خود را نشان دهند و ناهمواری ها را از میان بردارند.

نکته ی بسیار مهمی که افراد در هنگام خیاطی ممکن است آن را نادیده بگیرند عدم توجه به درزهاست.

وقتی در حال خیاطی هستید مدام در حال زیر و رو کردن درزها هستید به همین دلیل به افراد توصیه می شود برای این که درزها به خوبی بدوزند، الگوها را رو بروی هم قرار دهید زیرا اگر الگوها را برگردانید در پایان کار سطح بیرونی الگوها نمایان خواهد شد.

نکته ی بعدی که در مورد درزها باید به آن توجه داشت این است که قبل این که درزها و پارچه را به هم متصل کنید آن ها را اتو کنید این کار باعث می شود که در پایان، دوخت پارچه، حرفه ای تر به نظر برسد.

5- عدم اندازه گیری مناسب برای جای سوراخ دکمه

یکی دیگر از اشتباهات رایج در خیاطی این است که خیاطان جای دکمه را به درستی اندازه گیری نمی کنند که اصلی ترین دلیل آن میتواند اعتماد به محل دکمه ها در راهنمای الگوها باشد. باید بدانید بسیاری از این راهنماها به درستی اندازه گیری نشده اند و ممکن است اگر به آنها اعتماد کنید، با مشکل رو به رو شوید.

سوراخ کردن پارچه جهت دوخت جا دکمه دارای یک دستورالعمل عمومی است به این شکل که شما باید با اندازه گیری دقیق، خودتان برای جای دکمه ها تصمیم بگیرید تا نتیجه بهتری به دست آورید.

بهترین مسیر برای این کار این است که لباس را بپوشید و بر روی بخش هایی که تصمیم دارید دکمه وصل کنید، سنجاق زده و با کمک آینه، مناسب بودن جای دکمه انتخابی را بررسی کنید. فقط توجه داشته باشید که فاصله دکمه ها با یکدیگر میبایست یکسان باشد و باید با اندازه گیری دقیق جای درست هر یک را تنظیم کنید.

6-پارچه درستی انتخاب کنید

یکی از مهمترین مسائلی که یک خیاط باید بداند جنس پارچه ها، کیفیت و ویژگی های آن است زیرا هر مدل لباس زمانی زیبا دیده می شود که پارچه ای مناسب با رنگی مناسب برای آن انتخاب شود. در واقع یک خیاط باید بداند چه پارچه ای برای چه مدل لباسی مناسب است و اگر از کدام جنس و رنگ استفاده کند نتیجه بهتری به دست خواهد آورد.

7- عدم چک کردن نخ و سوزن

شاید بسیاری از خیاطانی که تجربه کافی ندارند، اهمیت آنچنانی برای سوزن و نخ خود قائل نباشند و چون همواره آنها را در دسترس می بینند، بی ارزش بشمارند اما واقعیت این است که سوزن و نخ یکی از اصلی ترین ارکان خیاطی به حساب می آیند و اشتباه در انتخاب آنها می تواند سبب شود لباس شما آنچنان که باید دوخته نشود و جلوه لازم را نداشته باشد.

اشتباه رایج در خیاطی که بیشتر افراد به آن دچار می شوند این است که از نخ و سوزن نامناسب استفاده می کنند و تصور می کنند که برای هر پارچه ای می توان از یک نوع نخ و سوزن استفاده کرد

متاسفانه همین تصور اشتباه باعث می شود که بسیاری از پارچه ها پس از پایان فرایند خیاطی، دوخت مناسبی نداشته باشند و این را به راحتی بتوان در اشکالاتی که در دوخت آن وجود دارد تشخیص داد. به همین منظور به افراد توصیه می شود متناسب با هر پارچه ای که می خواهند از آن استفاده کنند از نخ و سوزن مناسب آن پارچه استفاده کنند.

در خصوص نخ باید توجه کنید که باید از الیاف ۱۰۰ درصد پلی استر و نخ چند منظوره استفاده کنید. به همین منظور هنگام خرید نخ، حتما برچسب روی آنها را چک کرده و مناسب ترین ها را جدا کنید. همچنین هنگام خرید سوزن نیز باید دقت لازم را به خرج دهید زیرا استفاده از یک سوزن نامرغوب علاوه بر آن که به پارچه شما صدمه وارد می کند، می تواند تمام اشتیاق شما برای یادگیری خیاطی را از بین ببرد. به موارد زیر توجه کرده و آنها را به کار بگیرید:

  • سوزن های عمومی: دوخت فیبرهای طبیعی
  • سوزن های سرگرد و کشتباف: دوخت با کاموا
  • سوزن های کشی: پارچه های استرج و کشی
  • سوزن های ویژه: مواد چرمی و فلزی

همچنین لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که سوزن چرخ خیاطی میبایست پس از هر ۷ ساعت کار تعویض شده و سوزن تازه ای جای آن قرار بگیرد. در غیر این حالت لباس شما زیبایی خود را از دست می دهد.

8- خواندن اصولی الگو دوخت را جدی بگیرید!

یکی از مهمترین مواردی که خیاطان باید آن را بیاموزند، خواندن الگو دوخت است به این معنا که خیاط باید بداند هر نماد، برچسب، علامت و خط نشانی از چیست و چه منظوری دارد. پیشنهاد می دهیم پیش از هر اقدامی تمام نمادها را بشناسید تا مطابق آنها عمل کرده و نتیجه خوبی به دست آورید. این که بدانید خط چین ها از شما چه چیزی را می خواهند، سبب می شود الگو را مطابق اصول استفاده کنید پس آموزش الگو خوانی را جدی بگیرید.

9- عدم استفاده از پارچه ی مناسب

احتمال بروز خطا در ابتدای هر کاری وجود دارد و خیاطان تازه کار نیز از این قاعده مستثنی نیستند. از همین رو پیشنهاد می کنیم هنگامی که برای خرید پارچه اقدام می کنید، کمی بیش از برآورد نیازتان پارچه تهیه کنید تا در صورت بروز خطا بتوانید به راحتی آن را جبران کنید.

در انتخاب پارچه برای خیاطی باید به این نکته توجه داشت که معیار یک پارچه ی خوب تنها زیبایی و طرح و رنگ آن نیست زیرا بیشتر الگوها به پارچه ای نیاز دارند که مناسب دوخت لباس باشند. در صورت انتخاب پارچه ی نامناسب، ممکن است که دوخت پارچه به خوبی انجام نشود و نتوان فرایند دوخت را به اتمام رساند.

10-عدم آماده سازی پارچه قبل از شروع خیاطی

اشتباهی که بسیاری از خیاطان مرتکب می شوند این است که فراموش می کنند پیش از شروع خیاطی پارچه خود را آماده کنند. در واقع این که پارچه کاملا خشک و تمیز باشد، چروک نباشد، سالم باشد و… مواردی است که باید پیش از آغاز خیاطی به آنها توجه کرد.

از سوی دیگر بسیاری از پارچه ها پس از شست و شو کوچک می شوند و به اصطلاح آب می روند، از همین رو باید پیش از آغاز خیاطی شسته، خشک و اتو شوند. اگر خیاطان این امر را در نظر نگیرند، پس از دوخت لباس و اولین شست و شو دیگر امکان استفاده از آن را نخواهند داشت. به همین دلیل پیشنهاد می دهیم پس از خرید پارچه و پیش از دوخت، آن را بشویید تا دچار چنین اتفاقی نشوید.

11-نداشتن پارچه ی کافی در صورت بروز خطا

یکی از خطاهایی که افراد در ابتدای یادگیری خیاطی ممکن است انجام دهند این است که تنها مواد لازم برای خیاطی خود را خریداری کنند. اما باید به این مسئله توجه داشت که در هنگام شروع کار خیاطی، افراد ممکن است خطاهای زیادی در حین فرایند خیاطی انجام دهند. یکی از این خطاها اشتباه در برش الگوست، به همین دلیل به افراد توصیه می شود برای این که خطای خود را بپوشانند، پارچه ی کافی برای پروژه ی خیاطی خود بخرند همچنین این که برخی از پارچه ها نیز پس از شست و شو دچار مشکل آبرفت می شود، به همین دلیل خرید مواد بیشتر برای خیاطی باعث می شود که خطایی که ممکن است افراد در حین خیاطی با آن مواجه شوند اصلاح شود.

12-عدم استفاده از الگوی ساده

یکی دیگر از اشتباهات رایج در خیاطی که افراد مبتدی در شروع کار خود انجام می دهند این است که از طرح و الگوهای پیچیده استفاده می کنند.

تبدیل شدن به یک خیاط ماهر و دوخت حرفه ای لباس های مختلف، آرزوی هر فردی است که در زمینه ی خیاطی فعالیت می کند اما این افراد باید توجه داشته باشند که برای این که در دوخت لباس به مهارت برسند باید از الگوهای ساده برای شروع کار استفاده کنند. الگوهای ساده ای همچون لباس های بدون آستین و یا دامن های بلند گزینه ی مناسبی برای این گونه افراد است.

خیاطان مبتدی باید بدانند استفاده از الگوهای پیچیده قطعا آنها را با شکست رو به رو می کند. از همین رو بسیار مهم است که الگوهای پیچیده را کنار بگذارند و ابتدا از ساده ترین الگوهای موجود خیاطی خود را آغاز کنند. پیراهن های بدون آستین و دامن های بلند می توانند انتخاب خوبی برای شروع فعالیت شما باشند.

13- برش نادرست و غلط الگو

یکی از اشتباهات رایج در خیاطی برای افراد مبتدی، برش نامناسب پارچه است . به همین دلیل به این افراد توصیه می شود که قبل از برش ، پارچه را روی یک سطح تمیز مثل میز قرار دهند، در ضمن اینکه باید توجه داشته باشند که برای جلوگیری از بهم خوردن شکل پارچه، نباید پارچه از لبه های میز آویزان باشد و در صورتی که نیاز است روی خطوط تای پارچه برش زده شود اطمینان حاصل کنید که خطوط تای پارچه روی خطوط راه پارچه است . به همین دلیل برای جلوگیری از هر گونه مشکلی در برش پارچه بهتر است قبل از هر چیز الگوها با خطوط راه پارچه موازی و سپس آن ها را با سنجاق به پارچه متصل کنید.

14- عدم استفاده درست از ابزارها

یکی از اشتباهاتی که بسیار رواج دارد این است که خیاطان برای تهیه ابزارهای خیاطی عموما به سراغ ارزان ترین ها می روند نه استاندارد ترین ها. اما باید بدانند یک ابزار نامناسب مانند سوزن ، می تواند کل روند خیاطی را مختل کرده و با مشکل رو برو سازد ، از همین رو اگر میخواهید در انتهای کار خیاطی از نتیجه به دست آمده رضایت داشته باشید، پیشنهاد می کنیم هنگام خرید ابزار، مناسب ترین ها را برای خود انتخاب کنید در این صورت سال های سال می توانید از آنها استفاده کنید و لباس هایی در خور هنر خود تهیه نمایید.

به طور مثال اگر بخواهیم در مورد قیچی ها صحبت کنیم باید بگوییم قیچی های معمولی با قیچی هایی که مناسب خیاطی هستند تفاوت بسیاری دارند. به هیچ عنوان نباید از قیچی های آشپزخانه یا قیچی های لوازم التحریر برای خیاطی استفاده کرد زیرا بریدن پارچه نیاز به قیچی با تیغه های مخصوص دارد که اگر مورد توجه قرار نگیرد آسیب بسیاری به پارچه وارد می کند.

از سوی دیگر بسیاری افراد از قیچی برای شکافتن درزها استفاده می کنند که این اتفاق نیز می تواند به پارچه شما آسیب وارد کند. از همین رو بهتر است به سراغ تکمیل ابزارهای خیاطی خود بروید و با تهیه بشکاف (شکافنده) از آن در مواقع نیاز استفاده کنید.

15-اندازه گیری غیر اصولی

این که با چه شیوه ای اندازه گیری را انجام دهید سبب می شود اندازه ها به درستی گرفته شده و لباس دوخته شده به زیبایی بر تن افراد جای بگیرد از همین رو باید پیش از اندازه گیری، چگونگی اندازه گیری سایز را بیاموزید و برای آن که به مشکل برنخورید ریز به ریز آن را عملی کنید. به طور مثال باران دخت با استفاده از ماهرترین خیاط ها و الگوهای مادر همیشه بهترین و دقیق ترین سایزبندی ها را داشته و دارد.

16-عدم زمان بندی درست در سفارشات خیاطی

نکته ی بعدی که باید به آن توجه داشت این است که سعی شود در یک بازه ی زمانی روی یک پروژه کار کنند و پس از اتمام پروژه روی پروژه ی دیگری مشغول به کار شوند. این کار نه تنها باعث می شود که افراد در طی پروژه های خیاطی خود نظم داشته باشند بلکه کار در یک بازه ی زمانی مشخص روی هر پروژه، باعث می شود که افراد نکات زیادی را بیاموزند و همچنین اشتباهات رایج در خیاطی که ممکن است در یک پروژه ی خیاطی انجام دهند را در پروژه ی بعدی انجام ندهند.

17-عدم استفاده از روش های قدیمی خیاطی

مورد بعدی که افراد ممکن است اشتباه کنند این است که فکر می کنند استفاده از روش های قدیمی کارآمد نیست اما نکته ای که این افراد باید به آن توجه داشته باشند این است که استفاده از روش های قدیمی نه تنها بسیار ساده و مفید است، بلکه در نهایت باعث می شود دوخت پارچه نیز حرفه ای تر به نظر برسد.

در پایان

خیاطی یکی از زیباترین و جذاب ترین هنرهایی است که می تواند افراد را به راحتی به سوی خود جذب کند اما همین هنر منحصر به فرد اگر به درستی انجام نشود، نه تنها افراد را راضی نمی کند بلکه سبب ایجاد سرخوردگی در آنها می شود؛ از همین رو است که پیشنهاد میکنیم پیش از آغاز این هنر به طور تمام و کمال آن را بیاموزید، با خطاهای رایج آشنا شوید و تلاش فراوان به خرج دهید تا هنگامی که وارد این دنیا شدید از انجام آن لذت ببرید و احساس موفقیت داشته باشید.

همکاری با شرکت ها و ارگان های دولتی و خصوصی با شرایط ویژه