چطور لباس رنگ گرفته را پاک کنیم؟

سوالی که امروزه مطرح است این است که چطور لباس رنگ گرفته را پاک کنیم؟ احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده است که یکی از لباس های مورد علاقه تان با لکه رنگ کثیف شده باشد و دیگر قابل پوشیدن نباشد. و قطعا ناراحت کننده تر می شود که لباس رنگی شده، یک لباس نو یا گران قیمت باشد. با تمام این تفاسیر در این مطلب از سایت رسمی باران دخت به برسی روش های جلو گیری از رنگ گرفتن لباس های سفید و رنگی همچنین راهکار هاییی برای پاک سازی لباس پرداخته ایم

چطور لباس رنگ گرفته را پاک کنیم؟

نکاتی که قبل از شستن لباس باید به انها توجه داشت

قطعا پیشگیری بسیار اهمیت دارد همیشه بهتر است پیش از گرفتار شدن به دردسرهای پاکسازی و از بین بردن لکه ها، قبل از روانه کردن لباس‌ها به داخل ماشین لباسشویی، به نکات ساده‌ی زیر توجه داشته باشید:

جدا کردن لباس های همرنگ

قبل از شستشو، لباس‌های سفید را از لباس‌های با رنگ تیره جدا کنید و لباس‌های رنگ روشن را هم یک طرف دیگر بگذارید. همین جداسازی ساده خیالتان را از بابت رنگ پس دادن لباس ها به یکدیگر راحت می‌کند.

اگر این کار برایتان وقت‌گیر است می‌توانید چند سبد کوچک برای تفکیک لباس‌ها بر اساس رنگ کنار لباسشویی بگذارید تا وقتتان برای جدا کردن لباس ها گرفته نشود.

لباس ها را به صورت پشتو رو بشورید

لباس‌ها در لباسشویی بر اثر برخورد با یکدیگر ممکن است آسیب ببینند و همین باعث آزاد شدن رنگ پارچه‌شان از قسمت‌های آسیب‌دیده شود. بنابراین قبل از شستشو، لباس‌ها (به‌خصوص لباس‌های لی) را پشت‌ورو کنید و زیپ و دکمه‌های لباس را ببنیدید.

همچنین بهتر است تنظیمات لباسشویی را روی دور آرام‌تری بگذارید. دور تند اصطکاک لباس‌ها را بیشتر می‌کند. همین نکات ساده به ثابت نگه داشتن رنگ شلوار لی و سایر انواع الیاف بسیار کمک می‌کند.

لباس‌های جدید را امتحان کنید

اگر لباس تازه‌ای با رنگ‌های ناپایداری مثل مشکی، قرمز براق، آبی یا سبز خریده‌اید، برای اطمینان از این‌که از آن لباس‌های دردسرساز نیست و رنگ پس نمی‌دهد، آن را در ظرفی پر از آب و شوینده قرار دهید. اگر رنگ آب تغییر نکرد، لباستان را با خیال راحت با بقیه‌ی لباس‌ها بشویید.

برچسب لباس

خواندن توصیه‌های روی برچسب یا تگ (Tag) لباس به شما کمک می‌کند تا  ویژگی‌های خاص الیاف لباستان را بشناسید و نکات لازم برای یک شستشوی بهتر را رعایت کنید. بنابراین بهتر است علائم مربوط به شستشوی لباس را بشناسید.

چگونه رنگ لباس را برگردانیم؟

نحوه پاکسازی لباس رنگ  داده شده

دلایل زیادی برای رنگ پس دادن لباس ها وجود دارد که به هر دلیلی این اتفاق برای شما هم افتاد با استفاده از نکات و روش های زیر میتوانید به پاکسازی لباس برسید، ما راه‌حل‌های زیادی برای رفع این مشکل سراغ داریم. در ادامه به شما خواهیم گفت برای برگرداندن رنگ لباس های سفید و رنگی استفاده از چه روش‌هایی موثر است.

چند ترفند ساده برای برگرداندن رنگ لباس سفید

به طور کل لباس های با رنگ سفید امکان رنگ گرفتن زیادی دارند ! بنابراین یک غفلت کوچک می‌تواند لباس‌های سفیدتان را به لکه‌های رنگی کوچک و بزرگ آغشته کند! در این صورت ترفندهای زیر می‌توانند باعث تولد دوباره‌‌ی لباس سفیدتان شود!

این نکته را هم به یاد داشته باشید که برای رفع رنگ گرفتگی لباس، بهتر است قبل از خشک شدن آن کاراهای لازم را انجام دهید، زیرا فرایند خشک شدن احتمال ماندگار شدن رنگ روی لباس را بیشتر می‌کند.

مانتو شلوار کار در رستوران

مانتو شلوار مناسب فروشندگان

شلوار خوب برای کار اداری

لباس را چند بار بشورید

بعد از رنگ گرفتن لباس‌ها اولین راه‌حلی که به ذهن همه‌مان می‌رسد، شستن چندباره‌ی آن است. البته اغلب اوقات هم راه موثری محسوب می‌شود. روند ساده‌ای هم دارد، فقط باید چند بار لباس را با آب گرم و مواد شوینده، شستشو دهید و آبکش کنید.

سرکه در پاکسازی لباس

برای پاک کردن لکه‌های رنگی از روی لباس، یک یا دو فنجان سرکه‌ی سفید را با مواد شوینده مخلوط کنید. لباس را در ظرف آب بخیسانید، مخلوط سرکه و شوینده را به آن اضافه کنید و بعد از ۲۴ ساعت شستشود دهید تا لکه‌ها کاملاً از روی لباس پاک شوند.

تاثیر لیموترش در پاکسازی لباس رنگ داده شده

شاید ندانید اما لیموترش یکی از موثرترین مواد برای درخشان کردن لباس‌های سفید است. فقط کافی است یک ظرف پر از آب را روی شعله‌ی گاز بگذارید، لباس رنگ گرفته را به همراه چند برش لیمو درون ظرف بیندازید.

بعد از جوش آمدن آب، شعله را خاموش کنید و یکی دو ساعت بعد لباس‌ها را با مایع ظرفشویی و آب گرم بشویید. مطمئناً از نتیجه‌ی کار شگفت‌زده خواهید شد!

جوش شیرین، پودر رختشویی، نمک ترکیبی برای پاکسازی لباس

شستن لباس با جوش شیرین معمولاً روش موثری برای پاک کردن انواع لکه‌ها محسوب می‌‌شود. برای این کار اول از همه لباس رنگ‌گرفته را حسابی در آب بخسانید. سپس با نسبت‌های مساوی جوش شیرین، پودر رختشویی و نمک را کاملاً  با هم مخلوط کنید و روی لباس بریزید. بعد از چند ساعت آبکش کنید تا لکه‌های رنگی شسته شوند.

از آب اکسیژنه کمک بگیرید

شما می‌توانید با نسبت ۱ به ۱، آب و محلول پراکسیدهیدروژن (آب اکسیژنه) را با هم مخلوط کنید و لباس سفید رنگ گرفته‌تان را در آن بیندازید خواهید دید لکه‌ها به آرامی پاک می‌شوند.

البته قبل از انجام این کار گوشه‌ی کوچکی از لباس را در محلول قرار دهید تا مطمئن شوید آسیبی به لباستان وارد نمی‌شود.

سفیدکننده ها برای پاکسازی لباس

برای لکه‌های رنگی سرسخت می‌توانید لباس را به مدت ۲۰ دقیقه در محلول سفیدکننده قرار دهید. اگر بعد از این مدت لکه همچنان باقی مانده بود بهتر است یک شب تا صبح لباس را در آب و سفیدکننده به حال خود رها کنید.

البته حواستان باشد که حتماً از سفیدکننده‌ی برپایه‌ی اکسیژن استفاده کنید تا بافت لباس آسیب نبیند.

باتوجه به این نکته پیش از استفاده از سفیدکننده حتماً روی برچسب آن را بادقت نگاه کنید.

تاثیر چای سبز و نمک در پاکسازی لباس

لباس سفیدی را که رنگ گرفته به‌مدت ۱۵ دقیقه با مواد شوینده و در آب سرد بشویید. سپس آن را در یک ظرف پر از آب داغ بگذارید، ۲ تا ۳ لیوان چای سبز دم کرده به آن اضافه کنید.

بعد از ربع ساعت، لباس را روی یک سطح پهن کنید و روی قسمت‌های رنگی، نمک بریزید. ۲۰ دقیقه بعد لباس را به روش‌های معمول شسشتو دهید یا توی لباسشویی بیندازید.

البته باید بدانید که شستن لباس با نمک در رفع لکه‌ها موثر است اما استفاده مکرر از این روش به‌مرور الیاف پارچه را از بین می‌برد.

 

اگر لکه‌ی رنگی روی لباس سفید سرسخت‌تر از روش‌های قبلی بود، وقت آن است که یک فنجان جوش شیرین را در دو لیتر آب حل کنید و لباس سفید رنگ گرفته را به مدت ۱۲ ساعت در آن بخیسانید. بعد از آن ۲۰ دقیقه در سفیدکننده‌ی بر پایه‌ی اکسیژن قرار دهید تا لباستان سفید و درخشان شود.

نحوه پاکسازی لباس های رنگ گرفته

استفاده از سرکه برای تمیز کردن لباس‌های سفید زرد شده

با توجه به تجربه و تجقیات باران دخت در عرصه پارچه پیشنهاد میشود اگر لباس سفیدتان دچار رنگ گرفتگی شد از سرکه و جوش شیرین استفاده کنید، سرکه به سفید سازی و روشن سازی لباس بسیار کمک میکند

در نهایت

چطور لباس رنگ گرفته را پاک کنیم؟

ابتدا پیشنهاد میشود از شستن لباس های با رنگ های مخالف جلو گیری شود و برای لباس های نو و تازه برای اولین بار در تشت جدا شسته شود.

در نتها کاربران گرامی را به خرید مانتو شلوار های اداری با فرم مناسب اماکن عمومی و کاری ترقیب میکنیم

مطلب مرتبط:

مانتو شلوار اداری

مانتو اداری

لباس فرم اداری

مانتو فرم اداری

2.4/5 (10 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button