پارچه فاستونی

نوعی پارچه پشمی ساده است که بیشتر برای دوختن کت و شلوار، کت و دامن، مانتو اداری و در واقع لباس‌های رسمی مردانه و زنانه به کار می‌رود. از آن‌جا که این پارچه نخستین بار در شهر بوستون آمریکا بافته شده‌است، به آن بوستونی می‌گفته‌اند. لفظ فاستونی روسی‌شده این نام است که به همراه پارچه مذکور از روسیه به ایران آمده‌است. تعاریف مختلفی برای پارچه فاستونی وجود دارد برای شناسایی این پارچه، لازم است به چند نکته توجه کرد:

جنس پارچه: پارچه ای که با الیاف پشم یا مخلوط الیاف پشم و الیاف مصنوعی همچون پلی‌استر تولید می‌شود فاستونی نام دارد. هر چه درصد پشم پارچه افزایش پیدا کند کیفیت و قیمت نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

عرض پارچه: پارچه فاستونی معمولا در ایران با عرض ١۵٠ سانتی متر عرضه می‌شود.

وزن پارچه: فاستونی می‌تواند در وزن‌های مختلف جهت فصول مختلف تولید شود.

طرح پارچه: طرح پارچه می‌تواند ساده، چهارخانه و یا راه راه باشد.

خصوصیات پارچه با الیاف مختلف

پارچه شبه فاستونی

در سال‌های اخیر به دلیل افزایش روزافزون قیمت پشم و به تبع قیمت پارچه فاستونی متشکل از پشم، بعضی از تولیدکنندگان به تولید پارچه‌های شبه فاستونی رو آورده‌اند. این پارچه‌ها که بیشتراز الیاف پلی‌استر و ویسکوز تشکیل می‌شوند، انعطاف‌پذیری کمتر و نیز دوام کمتری در استفاده داشته، بنابراین عمر مفید پایین‌تری نیز دارند اما در مقابل ارزان‌تر هستند.

با توجه به اینکه برای تولید پارچه فاستونی و یا شبه‌فاستونی اغلب از ترکیبی از الیاف استفاده می‌شود، خصوصیات پارچه حاصل از ترکیب دو نوع (یابیشتر) الیاف نیز، دارای خصوصیات ترکیبی می‌باشد. برای مثال پارچه فاستونی پشم و پلی استر قابلیت تنفس پذیری، بیشتری از پارچه پلی‌استر و کمتری از پارچه پشمی دارد و پارچه شبه فاستونی پلی‌استر و ویسکوز راحتی، کمتری از پارچه ویسکوز و بیشتری از پارچه پلی‌استر دارد.

جدول مقایسه پارچه فاستونی ۴۵-۵۵ و پارچه شبه فاستونی پلی‌استر ویسکوز